Využíva pôsobenie nízko, stredne a vysokofrekvenčného prúdu na ľudský organizmus. Má analgetické účinky a zlepšuje krvnú cirkuláciu a výživu tkanív.
Princíp elektroliečby spočíva v stimulácii nervu a svalu striedavým elektrickým prúdom rôznej frekvencie a priebehu. Je vhodným doplnkom ostatných fyzioterapeutických postupov. Podporuje chod fyziologických procesov v tkanivách, ovplyvňuje krvný obeh a látkovú výmenu, uvoľňuje alebo stimuluje svalstvo použitím špecifických druhov prúdu o rôznej frekvencii, amplitúd, šírky impulzov a podobne.
Indikácie
Ultrazvuk využíva konverziu elektrickej energie na mechanickú a tepelnú, pričom sa využíva najmä oblasť prechodu tkanív tuk-sval, sval-kosť. Pri aplikácii nastáva mikromasáž a termický efekt v spojení s hyperémiou. Použitím moderného prístroja BTL rady 5000 je možná kombinovaná terapia elektroliečby s ultrazvukom, pri ktorej sa účinky oboch typov elektroliečby zosilnia.
Liečebné účinky nízkofrekvenčného pulzného magnetického poľa možno zhrnúť nasledovne:
Magnetoterapia je preto účinná pri akútnych úrazoch a pooperačných stavoch pohybového ústrojenstva, pri chronických ochoreniach kĺbov a chrbtice, ale aj ochoreniach nervového systému. V preventívnej medicíne sa využíva na zvýšenie výkonnosti a posilnenie imunity a obranných síl organizmu.
Neinvazívny laser sa používa predovšetkým pre tri hlavné efekty:
K nim je možné pripojiť ďalšie:
Laser má výrazný biostimulačný efekt, stimuluje predovšetkým tvorbu kolagénu, podporuje vaskularizáciu tkanív, urýchľuje regeneráciu ciev, lymfatických ciest a epitelu. Všeobecne ide najmä o urýchlenie hojivého procesu.